Amikor először elindítod a WinMX-et, a varázsló gondot okozhat az internetkapcsolatok kiválasztásánál. Az installálás közben meg kell mondanod a kapcsolatod típusát, pl. DSL, Cable, 56K, 14.4K, stb. Ez fontos számos ok miatt, viszont ez az elsődleges feladat a WinMX hálózatán belül elfoglalt helyed befolyásolásához.

A WinMX egy decentralizált hálózat, ami azt jelenti, hogy nem egy szerverhez kapcsolódik az egész hálózat, hanem a hálózatba be- és kilépők miatt folyamatosan változtatja a helyzetét. Azonban használ egy központi host cache szervert. A host cache tárolja az egyének IP-címét. Amikor elindítod a WinMX-et, az kapcsolódik ehhez a szerverhez. A kliens letölti az IP-címek listáját, hogy a továbbiakban kapcsolódni tudjon a hálózathoz. Azért fontos a kapcsolatod sebességének kérdése, mert ez az a pont, ahol az általad megadott információ meghatározza, hogy elsődleges vagy másodlagos kapcsolatot használhatsz-e a hálózathoz. A lassú, telefonos (dial up) userek képviselik a másodlagos kapcsolatot, míg a szélessávval rendelkezők az elsődleges kapcsolatot.

A WinMX Peer Networkhöz való csatlakozásra két lehetőség van: az elsődleges és a másodlagos kapcsolat.

Elsődleges kapcsolat Másodlagos kapcsolat


Mi ezek között a különbség? Az elsődleges kapcsolat a WinMX hálózat lételeme. Ha emlékszel a Napsterre, ott a hálózat centralizált (központosított) indexelt szerverekből állt. Az emberek ezrei kapcsolódtak minden egyes szerverhez, a feltöltés megosztott könyvtárjaikba történt. Ezek a könyvtárak rendelkeztek a userek által megosztott fájlok listájával (index). A hálózat vezérlését kívülről egy adminisztrátor végezte, és meghatározható volt bárhol az egész közösség.

Az ideiglenesen indexelt szerverek (mint a WinMX hálózatba kapcsolt géped is) nagy előnye, hogy számuk a teljes létező hálózat. Napsterrel csak ötven vagy ekörüli számú volt meghatározható. Ezek a szerverek összeköttetésben álltak egymással, ha valamelyikhez kapcsolódtál, láttad az összes többit. Ez megoldhatatlan problémákhoz vezetett, a növekedés akadályokba ütközött. A decentralizált szupercsomópontokkal (primary kapcsolattal rendelkező WinMX felhasználók) az átmenetileg indexelt szerverek tízezrei létezhetnek, a hálózat világméretűvé való növekedése lehetővé vált. Míg a Napsternél az adminisztrátor felelt a szerverekért, addig a WinMX-en minden user maga üzemeli a "szervert", vagyis a saját számítógépét.

Az elsődleges kapcsolat a hálózat legfontosabb része, nélküle egyszerűen nem lehetne a hálózathoz csatlakozni. Az elsődleges számítógépek adminisztrálják a kapcsolatokat, általuk alakul ki a hálózat. Ezek kezelik a felhasználók által kiadott kereséseket, a felhasználók megosztott fájljai között böngészést, az üzenetküldést és a chatszobákat.

Elsődleges kapcsolathoz nagy sávszélességgel kell rendelkezni, mert minimum 7K/s feltöltési sebesség szükséges az adatkommunikációhoz. Ebből kifolyólag ajánlott a Cable, DSL, T1 vagy a T3+ kapcsolat. Ezek a kapcsolatok a legjobban alkalmasak a problémamentes és eredményes keresésre, valamint a WinMX Peer Network kiépítésére. Az ennél kisebb sávszélességgel rendelkező felhasználók nem tudnak működő elsődleges kapcsolatot létesíteni egymás között a hálózaton, ezért ők csak az elsődleges felhasználókhoz tudnak csatlakozni. Ezt a kapcsolatot hívjuk másodlagos kapcsolatnak.


Az elsődleges kapcsolatok láncolata építi fel a WinMX Peer Network vázát
Másodlagos kapcsolatot használnak azok a userek, akiknek kisteljesítményű a gépük, vagy akiknek nem elég gyors az internetkapcsolatuk a rendelkezésre álló hálózat fenttartására. Egy telefonos kapcsolattal és 133MHz-es processzorral rendelkező user nem tud működtetni átmenetileg indexelt szervert, erőforrás hiányában nem tud kommunikálni a szupercsomópontok között. Ezek a felhasználók a másodlagos userek, akik nem vesznek részt a hálózat kiépítésben. Szimplán fájlmegosztókként működnek. Ha biztosítanak egy feltöltési helyet, akkor pozitívan hozzájárulnak a hálózathoz.

Másodlagos kapcsolattal azok a WinMX felhasználók rendelkeznek, akiknek bizonyos okokból kifolyólag nem működik az elsődleges kapcsolat. A leggyakoribb, hogy az internetkapcsolat adatátviteli sebessége nem bírja az elsődleges kapcsolatot. De helytelen tűzfal-, routerbeállításnál, lassú számítógépnél (266MHz-es processzor, vagy ennél kisebb), összetett helyi hálózatnál (LAN) és sok egyéb más problémánál ezt a kapcsolatot lehet használni.

A WinMX telepítésnél alapból beállítja, hogy elsődleges vagy másodlagos kapcsolat tud-e működni. Az Unknown (ismeretlen), 14.4K modem, 28.8K modem, 33.6K modem, 56K modem, ISDN 64K vagy ISDN 128K csatlakozásokat automatikusan másodlagos kapcsolatra állítja be. A WinMX másodlagos kapcsolatot csinál minden más esetben is, ha a tesztelés során az elsődleges kapcsolatot nem tudta elérni.


A másodlagos gépek kapcsolódása az elsődleges géphez
Amikor az elsődleges felhasználó elindítja a WinMX-et, az először a Frontcode Peer Cache szerveréhez kapcsolódik. Ez a WinMX főhadiszállása. Kapcsolódáskor a Peer Cache szerver regisztrálja az IP-címet, melyet utána megőriz, hogy csatlakozni tudjon hozzá a többi elsődleges és másodlagos felhasználó. Ettől kezdve folyamatos kommunikáció alakul ki a felhasználó és a szerver, valamint a többi felhasználó között. Ezért is szükséges a nagy sávszélesség. A feltöltési sávszélességből min. 7K/s szükséges az elsődleges kapcsolathoz. A Peer Cache szervernek köszönhetően az elsődleges felhasználók rögtön tudomást szereznek a felhasználók ki- és belépéséről a hálózatba.

A különböző tulajdonságokkal rendelkező kapcsolatok alkotják a tényleges hálózatot, melynek világszerte többszázezer online felhasználója van.

Kisebb WPN működés közben, 10 másodlagos és 2 elsődleges felhasználóval



Nagyobb WPN működés közben, tattalmazza az összes elsődleges és másodlagos kapcsolatot



Direct adatátvitel a kliensek és a szerverek között (Peer-to-Peer)