A WinMX-nek ez a része pontosan úgy működik, mint bármelyik más webes felületű chat. Egyszerűen ráklikkelsz a Chat gombra, látni fogsz egy új ablakot és a csatornák neveit kilistázva. Első alkalommal mindig felnyílik egy ablak, amely figyelmeztet arra, hogy ha stabilis lelkiállapotú vagy, ha könnyű téged megalázni, akkor ne lépj be! Ha rendezni akarod a listát, kattints a megfelelő oszlop fejlécére. A legjobb, ha a szobákat névsorba rendezed. A Filter gomb benyomásakor aktiválódik a mellette lévő szövegmező. Ha ide beírsz egy szót, akkor csak azok a szobák jelennek meg, amelyek tartalmazzák azt. A szobába való belépéshez kattints rá kettőt. A userek a szobában a képernyő jobb oldalán helyezkednek el. Itt is tudod rendezni az emberek listáját, hasznos név szerint sorbarendezni. Rendszerint mindig működik legalább egy Magyar kezdetű szoba. A chatszobákban moderátorok vigyázzák a rendet.

Ha rákatintasz valamelyik user nevére az egér jobb gombjával, felnyílik egy helyi menü, mely az alábbiakat biztosítja:

A Send Message lehetőséggel üzenetet tudsz küldeni, a Chat választása esetén pedig megnyílik egy párbeszédablak. Ez ugyanúgy működik, mint bármelyik más webalapú chat.

Az Ignore-ral tiltólistára tudsz tenni valakit, az Unignore-ral pedig le tudod venni. Ha valaki tiltólistás, akkor: nem tud üzenetet küldeni neked, nem tud tőled tölteni, nem látod a chatroomba beírt üzeneteit.

Ha le akarod hívni egy user megosztott fájljainak listáját, akkor klikkelj a Browse menüpontra. Itt is tudod rendezni a fájlokat akár méret, akár fájlnév, akár könyvtárak szerint.

A hotlistára való felvételt az Add to Hotlisttel tudod lehetővé tenni. Az eddigi lehetőségek a hotlistán is használhatók.

Az Advanced opciót csak a szoba adminisztrátorai tudják használni. Ha nem megfelelő a magatartásod, könnyen kirúghatnak, durvább esetben kitilthatnak.

A Whois menüpontot nem véletlenül hagytam a végére, ugyanis megnyomása esetén egy újabb ablakot kapunk, amely az adott user főbb jellemzőit foglalja magába.

Tekintsük át, mi mit jelent ebben a gyakran előforduló, sok információt tartalmazó ablakban! A legfelső sor azt mutatja meg, hogy éppen milyen hálózathoz tartozik az illető személy. Alapesetben ez mindig WinMX Peer Network. Jelentősége ennek a sornak az OpenNap hálózat használatának esetén van, mert megtudhatjuk, hogy éppen melyik szerveren van. Utána következik a jelentés készülésének időpontja, majd a felhasználó neve, melyet a fejlécben is megcsodálhatunk.

A negyedik sor a kapcsolat sebességét mutatja. Ezt a legtöbb felhasználó már installáláskor helyesen állítja be, azonban az itt látható kapcsolattípus nem mindig hiteles. Vannak olyan felhasználók, akik direkt téves kapcsolatot jelölnek be, hogy a jóhiszemű letöltő elkerülje őket.

Láthajuk a felhasználó által megosztott fájlok számát, valamint a hálózaton eltöltött idejét. Ha a secondary kapcsolat frissül, akkor ez elölről indul.

Az utolsó sor a leglényegesebb. Az első szám azt mutatja meg, hogy hányan állnak a sorban letöltésre várva. A zárójelben lévő számok közül a baloldali a szabad helyeket, a jobboldali az egyszerre történő feltöltések számát jelöli. Ha egy szám minusz előjelet kap, az azt jelenti, hogy az adott user a beállított feltöltési helyeken felül még több feltöltést indított el. Jelen példánkban 80 a sorbanállók száma, 6-an töltenek. Értelemszerűen szabad hely ilyenkor nincs.